۱۳۹۱ بهمن ۴, چهارشنبه

گزارشی از وضعیت پرونده رشید آخکندی زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام


رشید آخکندی در ارديبهشت ماه سال ۱۳۸۷ به اتهام محاربه و همکاری با احزاب اپوزيسيون کرد در اصفهان دستگير و روانه زندان شد. وی پس از يک سال در دادگاه انقلاب سنندج به اعدام محکوم شد.
آقای آخکندی در حالی که پس از بازداشت و انتقال به زندان مرکزی سنندج در تاريخ ۲۱ فروردين ماه سال ۸۸ در شعبه چهار دادگاه انقلاب اين شهر محاکمه و محکوم به اعدام شد که از در اختيارداشتنوکيل مدافع محروم بودخانواده این زندانی،‌ که روند حقوقی پرونده را متکی بر اسناد نمی‌دانند، معتقدند که دلیل محکومیت وی ارتباط با احزاب کرد نیست.
به گفته آنان دلیلمحکومیت آقای آخکندی یک درگیری است که ده سال پیش در یکی از روستاهای بانه،بین چریک‌های کرد و نیروهای وابسته به دولت صورت گرفته است و در آن یک پاسدار کرد کشته شد و اکنون پس از ده سال یکی از بستگان متوفی به نام رحمان سعید‌نژاد، از رشید آخکندی شکایت کرده است. 
شکایتی که منجر به صدور حکم احکام برای آقای آخکندی شد.
یکی از اعضای خانواده آقای آخ کندی افزوند که بعد از تایید حکم اعدام در دادگاه بدوی و اعتراض به این حکم ، پرونده به دیوان عالی کشور فرستاده شد که در دیوان عالی کشور هیچ رای مبنی بر تایید حکم اعدام وی صادر نشد که دوباره پرونده به دادگاه تجدید نظر استان فرستاده و در آنجا حکم اعدام ویبرای بار دوم تایید شد.
در پایان این عضو خانواده رشید آخ کندی از تمام نهادهای مدافع حقوق بشر و انسانهای آزاده خواست که برای جلو گیری از اجرای حکم اعدام این زندانی سیاسی تلاش کنند و صدای بی گناهی رشید را به گوش نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر برسانند.
شایان ذکر است که رشید آخ کندی زندانیان سیاسی محکوم به اعدام همواره در شرایط امنیتی خاص و تحمیلی مسئولین زندان سقز قرار داشته به طوری که از درمان بیماری این زندانی و ملاقات با خانواده جلوگیری می کردند و هم اکنون وی از ناحیه چشم احساس درد میکند و کلیه های وی نیز عفونت کرده است و تا کنون هیچ مداوایی برای درمان بیماری های این زندانی لحاظ نشده است.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر