۱۳۹۱ مرداد ۷, شنبه


در این مجموعه، جمعا 34 گزارش جمع آوری شده است، که بر پایه آن 1 اعدام و 1 اخراج از دانشگاه 1 دستگیری ، محکومیت 3 مورد ، تبعید 2 مورد، تجمع اعتراضی 1 مورد و 25 مورد سایر موارد متفرقه گزارش گردیده است.

 

1/تیرماه/1391

·                  کمیته گزارشگران حقوق بشر، با هشدار نسبت به عواقب ادامه نگهداری نرگس محمدی در زندان زنجان، خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط وی است.

·                  جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی ، شقایق آگاه، دانشجوی ممتاز مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی-طراحی فرآیند دانشگاه تهران با نامه مستقیم وزارت علوم، در پایان ترم چهار به دلیل اعتقادات لغو پذیرش و اخراج شد.

 شهرزادنیوز: مأموران پلیس تهران، در اجرای «طرح تشديد برخورد با بدحجابي و مانكن‌ها در اماکن فرهنگی»، عصر روز سه شنبه 19 ژوئن، در محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران و در حاشیه برگزاری یک کنسرت در این محل حاضر شده و ضمن برخورد با افراد «بدحجاب»، بزعم بنیاد گرایان اسلامی، از ورود آنها به محل کنسرت جلوگیری کردند.

3/تیر/ماه 1391

·                  شهرزاد نیوز: کارخانه پوشاک خرم آباد، تولید کننده پوشاک زنانه، بیش از 80 کارگر زن داشت که به جهت افزایش مشکلات اكنون تعطیل شده است.

·                  خبرگزاری هرانا : هانیه (شراره) فرشی وبلاگ نویس تبریزیی با تامین قرار وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی از چهارشنبه به مرخصی استعلاجی اعزام شد.

·                  ایران پرس نیوز :
نرگس محمدی نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در نامه ای به دادستان تهران ضمن تاکید بر غیر قانونی بودن حبس خود در زندان زنجان، مسئولیت هر گونه اتفاق ناگوار در زندان را متوجه مسئولان دانسته است.

4/تیرماه/1391

·                  ایران پرس نیوز : در صورت نهایی شدن آیین نامه پوشش و رفتار حرفه ای توسط معاونت آموزشی وزارت بهداشت، از مهر ماه امسال برای دانشجویان علوم پزشکی کارنامه پوشش صادر خواهد شد.

9/تیرماه/1391

·                  خبرگزاری هرانا : ندا ثابتی شهروند بهایی ساکن آبادان به ستاد خبری اداره اطلاعات خرمشهر احضار شد.

11/تیرماه/1391

·                  خبرگزاری هرانا:  رئیس زندان زنجان با انتقال نرگس محمدی به بیمارستان موافقت نمی‌کند.

·                  خبرگزاری هرانا : ثمین احسانی فعال حقوق کودک و شهروند بهایی از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی مقیسه به پنج سال زندان محکوم شد.

·                  خبرگزاری هرانا : نمایشنامه قبلی نغمه ثمینی به نام پالتوی پشمی‌قرمز در حالی توسط افسانه ماهیان در تئا‌تر شهر اجرا شد که ممیزی‌های صورت گرفته تاثیر زیادی بر محتوای اثر گذاشته بود.

12/تیرماه/1391

·                  بنا به اطلاع گزارشگران هرانا،ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نازنین خسروانی روزنامه نگار و مقاله نویس زندانی دربند نسوان زندان اوین ساعتی پیش با تودیع قرار وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی به مرخصی اعزام شد.

13/ تیرماه 1391

·                  خبرگزاری هرانا : بر پایه آخرین گزارشات رسیده در روزهای اخیر هم زمان با شروع ترم تابستانی، برخوردهای با دانشجویان دانشکده اقتصاد شهید بهشتی توسط کمیته انضباطی این دانشگاه شدت گرفته است.

·                  سرهنگ مصطفايی، معاون مبارزه با جرائم جنايی پليس آگاهی، در گفتگو با خبرگزاری ایسنا، در رابطه با قتل‌ های ناشی از مسائل ناموسی اظهار داشت که حدود 15 درصد این قتل ها با انگيزه مسائل "غيراخلاقی، منكراتی و ناموسي" بوده است.

14/تیرماه / 1391

·                  خبرگزاری هرانا : علی رغم شرایط وخیم جسمی زینب جلالیان، زندانی سیاسی مسئولین زندان دیزل آباد کرمانشاه از رسیدگی مناسب پزشکی به این زندانی جلوگیری می‌کنند.

15/تیرماه/1391

·                  شهرزادنیوز: رئیس پلیس ترافیک شهری اعلام کرد که در سال تحصیلی جدید به کارگیری راننده مرد برای سرویس مدارس دختران دبیرستانی ممنوع خواهد شد.

16/تیرماه/1391

·                  خبرگزاری هرانا : رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، روز سه‌شنبه ۱۳ تیرماه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ایلنا، گفت که در سال ۸۹ نزدیک به ۴۳ هزار نفر ازدواج زیر ۱۵ سال در ایران ثبت شده است.

17/تیرماه/1391

·                  شهرزادنیوز:  به گفته موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفت و گو با ایلنا، در سال 89 حدود 43 هزار مورد ازدواج زیر 15 سال اتفاق افتاده که ثبت هم شده است.

19/تیرماه/1391

·                  شهرزاد نیوز: پس از داغ شدن بحث حجاب و عفاف در فصل تابستان و به اجرا گذاشتن «طرح تشدید برخورد با بد پوششی» توسط نیروی انتظامی، به پیروی از دستورات برخی مراجع تقلید و بنیاد گرایان، سایت "شفاف" در گزارشی به جمع‌بندی چگونگی پیشبرد این برنامه پرداخته و آشکارا به شکست آن اعتراف کرده است.

·                  خبرگزاری هرانا : مسئولین زندان، بار دیگر از اعزام نسرین ستوده به دادگاه انتظامی وکلا امتناع کردند.

20/تیرماه/1391

·                  خبرگزاری هرانا : نرگس محمدی، زندانی سیاسی و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، روز دوشنبه در بیمارستان ولیعصر زنجان بستری شد.

·                  بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عسل اسماعیل‌زاده فعال سیاسی که در ۱۷ دی ماه سال گذشته به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری و ۸ ماه حبس تعلیقی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی پیرعباس ممحکوم شده بود، جهت اجرای محکومیت خود به دادسرای مقدس اوین فراخوانده شد.

·                  خبرگزاری هرانا : در خواست اعاده دادرسی صفیه غفوری (معروف به مریم) زن ۲۸ ساله‌ای که از سال ۱۳۸۵ به اتهام قتل عمد در زندان عادل آباد شیراز محبوس است از سوی دیوان عالی کشور مردود اعلام شد.

21/تیرماه/1391

·                  بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دو زندانی سیاسی به نامهای کبری بنازاده امیر خیزی و صدیقه مرادی از بند زنان (نسوان) زندان اوین جهت اجرای حکم تبعید به زندان قرچک ورامین منتقل شدند.

·                  خبرگزاری هرانا :مسعود باستانی که حدود ۵۰ روز قبل تقاضای ملاقات با همسر در بند خود مهسا امرآبادی را از مسئولین زندان کرده بود، بتازگی از سوی ریاست زندان رجایی شهر کرج مطلع گردیده وزارت اطلاعات مخالف صورت گرفتن این ملاقات می‌باشد.

·                  خبرگزاری هرانا : با وجودی که خانم کبری بنازاده امیرخیزی از بیماریهای عدیده جسمی رنج می‌برد، مسئولین زندان گفته‌اند وی بزودی به زندان ورامین تبعید می‌شود.

·                  شهرزاد نیوز: شنیدن پیشنهادهای بیشرمانه برای دختران و زنان سرپرست خانواده یا بدون مرد به امری متعارف تبدیل شده است.

22/تیرماه/1391

·                  صفیه غفوری در زندان عادل آباد شیراز اعدام شد

·                  شهرزادنیوز: به مناسبت روز 11 ژوئیه، روز جهانی جمعیت جهان، که جمعیت جهان به 7 میلیارد و 57 میلیون و 608 هزار نفر رسیده است و سالانه حدود 80 میلیون تن نیز بر آن افزوده می شود. همزمان ذخایر خوراک رو به کاهش اند. با این همه هنوز 215 میلیون تن از زنان جهان به وسایل پیشگیری از بارداری دسترسی ندارند.

یکشنبه 25/ تیرماه / 1391
·                  روزآنلاین :ابلاغ حکم ممنوع الخروجی برای دختر ۱۲ ساله نسرین ستوده
26 /تیرماه 1391
·                  شهرزاد نیوز: در سال 1390 جمعا ً 4424 مورد مجوز سقط درمانی در کل کشور به متقاضیان داده شد که استان تهران با 830 مورد مجوز، بالاترین تعداد را در بین استان های کشور دارد. خوزستان با 468 و فارس با 307 مورد استان هایی هستند که پس از تهران، بیشترین مجوز سقط درمانی در آن ها صادر شده است.

·                  تجمع اعتراضی مربیان مهد کودک از سراسر کشور در مقابل مجلس

27/تیرماه /1391
·                  شهرزادنیوز: به ازای هر يك زن خيابانی 7 مرد خيابانی وجود دارد و «مردان خيابانی» در بيشتر خيابان‌ها ديده می شوند و برای زنان و دختران مزاحمت ايجاد می كنند. 76 درصد مردان خيابانی متاهل هستند و هر مرد خيابانی در طول روز، به طور ميانگين، صد بار برای زنانی كه هرگز سوار ماشين آنها نمی شوند،‌ بوق می زند.
چهارشنبه  28/ تیرماه /1391
·                  بازداشت فاران حسامی از اساتید دانشگاه آنلاین بهاییان جهت اجرای حکم

 

رضایار

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر