۱۳۹۱ مرداد ۸, یکشنبه


VVMIran
Vereinigung zur Verteidigung der Menschenrechte im Iran e.V.
Postfach 52 42
30052 Hannover
Tel.: +49 511 44 04 84      0163 261 12 57           
Fax: +49 511 26173 76

ایران از امضا کنندگان منشورجهانی حقوق بشر و کنوانسیون حقوق مدنی و سیاسی است

ماده ی 3 اعلامیه جهانی حقوق بشر:
هر فردی سزاوار و محق به زندگی، آزادی و امنیت فردی است.
ماده 6 میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی:
بند 1 ماده 6 میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.
بند دوم از ماده ششم عهد نامه: حکم اعدام تنها در مورد جرم های بسیار خطیر(مانند جنایت علیه بشریت) و در شرایطی که جرم در تطابق با قوانین بین المللی باشد، قابل اعمال است.
برمبنای ماده فوق : دولت ایران برای هر جرمی نمی تواند حکم اعدام صادر کند و فراتر از تعریف قوانین بین المللی عمل نماید و تمام این فاکتورها در حین صدور حکم باید در نظر گرفته شود.

17 تن حکم قطعی اعدام و11 تن حکم اولیه اعدام را دارا میباشند

Kurdistan_executionsتحقیقات کمپین بین المللی حقوق بشردر ایران نشان می دهد که هم اکنون حداقل 28 تن زندانی کرد که با اتهام های سیاسی و امنیتی مواجه اند در زندان های سنندج، ارومیه، سمنان، رجایی شهر، سقز در انتظار اجرای حکم اعدام و یا تائید نقض حکم دادگاه بدوی در دادگاه های عالی هستند. تحقیقات کمپین نشان می دهد که در بسیاری از پرونده های یاد شده مراحل قانونی دادرسی رعایت نشده، متهمان به وکیل دسترسی نداشته و اظهارات آنها در مراحل دادرسی مورد توجه قرار نگرفته است ومتهمان مدعی شده اند که در زمان بازجویی مورد آزار واذیت وشکنجه فیزیکی قرار گرفته اند.

تفنگ‌ات را زمین بگذار،
که  بیزارم من  از دیدار این خونبار ناهنجار،
اگر جان را خدا دادست،
چرا باید توبستانی ؟

مدافعین و فعالین حقوق بشر ضمن محکوم نمودن هرگونه حکم اعدام  توجه شما آزادیخواهان و مدافعین حقوق بشری را برای نجات این زندانیان سیاسی، مدنی و عقیدتی محکوم به اعدام جلب می نمایند.
اسامی 17 محکوم به اعدام: حبیب الله لطیف، رشید آخکندی، مصطفی سلیمی، شیرکومعارفی، حبیب الله گلپری پور، زانیار مرادی،  لقمان مرادی. و ده تن دیگر که در یک پرونده که اتهام عضویت در یک گروه مذهبی سلفی دارند نیز به اعدام محکوم شده و حکم آنها تایید شده است.
افراد مرتبط با گروه های مذهبی سلفی محکوم به اعدام :حامد احمدی، بهرام احمدی در زمان بازداشت زیر ۱۸ سال بوده است، کمال مولائی، اصغر رحیمی، بهنام رحیمی، جهانگیر دهقانی، محمد ظاهر بهمنی، جمشید دهقانی، کیوان زند کریمی، هوشیار محمدی
اسامی 11 تنی که حکم اعدام دریافت کرده اند و منتظر حکم دادگاه تجدید نظر هستند : سمکوخورشیدی، سیروان نژاوی،  ابراهیم عیسی پور،  رزگار(حبیب) افشاری ،علی افشاری، هوشنگ رضایی، رضااسماعیلی،  بهروزآلخانی، سیدسامی حسینی، سیدجمال محمدی،  بختیار معماری.
ما آزادی فوری و بدون قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی را خواهانیم  و اعلام میداریم که :

دولت جمهوری اسلامی ایران مسئول مستقیم  حفاظت از جان این عزیزان است.

358
کانون دفاع از حقوق بشر در ایران – نمایندگی هانوفر

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر